W dniu 13 września 2014 roku na terenie naszej gminy odbyła się impreza rolnicza pod nazwą „Powiatowo – gminny dzień kukurydzy i mleka w Baranowie”. Impreza była skierowana do rolników z terenu gminy Baranowo i powiatu ostrołęckiego. Organizatorami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Ostrołęce, Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita oddział "Kurpie" w Baranowie oraz Urząd Gminy w Baranowie.

Uroczystość zgromadziła sporo rolników z gminy i powiatu a także gości niezwiązanych bezpośrednio z rolnictwem. Wśród gości biorących udział w imprezie byli między innymi Pan Stanisław Kubeł – Starosta Ostrołęcki, Pan Mirosław Augustyniak – Radny Województwa Mazowieckiego, Pan Wiesław Opęchowski – dyrektor Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, Pan Krzysztof Bałdyga Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Ostrołece, Pan Wiesław Szczubełek – dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Ostrołęce, Pan Stanisław Duch – dyrektor SM Mlekovita oddział "Kurpie" w Baranowie, Pan Kazimierz Wiszowaty – prezes firmy Agromasz w Rzekuniu oraz przedstawiciele Związku Podhalan.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 1000 w Lipowym Lesie na polu demonstracyjnym różnych odmian kukurydzy założonym w gospodarstwie pana Lesińskiego Wiesława. Hodowcy poszczególnych odmian kukurydzy przeprowadzili krótkie prelekcje oraz zaprezentowali swoje mieszańce. W tej części uczestniczyło bardzo wielu rolników zainteresowanych uprawą kukurydzy.
O godzinie 1200 rozpoczęła się główna uroczystość, która odbyła się w miejscu po byłej SKR
w Baranowie. Tu na rolników czekały wystawy maszyn rolniczych i innych środków do produkcji rolnej. Wystawców było bardzo wielu. Swoje namioty wystawili też: ARiMR, MODR, MCHiUZ zakład
w Ciechanowie i mleczarnia Mlekovita. Na początku w tak zwanej części merytorycznej mleczarnia Mlekovita uhonorowała dyplomami uznania pięciu największych producentów mleka z terenu gminy Baranowo. Dyplomy wręczył dyrektor zakładu Pan Stanisław Duch. Organizatorzy uhonorowali też dyplomami oraz nagrodami sześciu największych producentów kukurydzy na części kurpiowskiej powiatu ostrołęckiego. Nagrody w tym rankingu ufundował Starosta Powiatu Ostrołęckiego i Wójt Gminy Baranowo. Później odbyły się krótkie prelekcje na temat uprawy kukurydzy. Odbył się też konkurs wiedzy rolniczej oraz konkurs picia mleka na czas. Wszyscy uczestnicy obu konkursów otrzymali bardzo ciekawe nagrody, które ufundowali wystawcy obecni na placu.
O godzinie 1400 rozpoczął się blok rozrywkowy. Na scenie wystąpił rodzimy kurpiowski zespół pieśni i tańca „Pod Borem” z Zawad oraz dwa zespoły obce, zespół „Orawiacy” z Podhala i zespół kaszubski „Sierakowice”. Wszyscy pięknie się bawili, pogoda była wspaniała a frekwencja, jak na pierwszy raz, była nienajgorsza. Organizatorzy zapraszają na kolejną imprezę za rok. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zainteresowanie ze strony rolników będzie większe.

>>Galeria zdjęć